Skontaktuj się z nami
Nieprawidłowa praca zastawki polega na jej nieszczelności/niedomykalności (krew cofa się przez zastawkę) lub zwężeniu (przepływ przez zastawkę jest utrudniony). Bywa, że wada jest złożona – zastawka może być zwężona i niedomykalna jednocześnie. Przyczyną wadliwej funkcji zastawek mogą być: stany zapalne, procesy zwyrodnieniowe (zużycie zastawki wraz z biegiem lat), uraz czy wady wrodzone.
Operacja polega na naprawie zastawki tzw. plastyce zastawki lub na wymianie zastawki na protezę mechaniczna lub biologiczną. W trakcie operacji chora zastawka jest usuwana w całości lub częściowo (zastawka dwudzielna) i w to miejsce wszczepia się protezę zastawkową mechaniczną lub biologiczną. O wyborze zastawki wspólnie decydują chirurg i pacjent.
Większość operacji wykonywanych jest małoinwazyjne, z mini dostępów.
Znieczulenie ogólne.
Rekomendujemy oddanie krwi przez członka rodziny pacjenta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przy ulicy Saskiej w Warszawie. Oddający krew nie musi posiadać tej samej grupy co pacjent. Należy podać dane pacjenta dla którego oddawana jest krew.
Po operacji pacjent zostaje przeniesiony na oddział pooperacyjny (Intensywnej Terapii), gdzie pozostaje średnio 1 lub 2 doby. Następnie zostaje przeniesiony do Oddziału Kardiochirurgii na kilka kolejnych dni w zależności od stanu zdrowia. W tym pacjent jest monitorowany i wprowadzane są także pierwsze elementy rehabilitacji.
Powrót do pełni sił zabiera zazwyczaj kilka, ale czasem nawet kilkanaście tygodni. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej, zbilansowanej diety, unikanie używek, ograniczenie stresu. Niezwykle ważna jest umiarkowana, dostosowana do możliwości pacjenta aczkolwiek regularna aktywność fizyczna.
Po zabiegu pacjent może zostać skierowany na rehabilitację kardiologiczną do ośrodków NFZ.
kardiologia.medicover.pl