Skontaktuj się z nami
Zatorowość płucna występuje w Polsce u około 20 tyś. osób rocznie. Jednak tylko u ok. 20-30 osób wykonuje się operacje. Leczenie operacyjne jest jedyną szansą na zdrowie gdy wyczerpane zostaną farmakologiczne formy leczenia. Oddział Kardiochirurgii Szpitala Medicover ma największe doświadczenie w Polsce w leczeniu operacyjnym zatorowości płucnej. Jako jedyny ośrodek wykonuje regularnie operacje przewlekłej zatorowości płucnej (endarterektomię tętnic płucnych).
O przyczynach i leczeniu zatorowości płucnej mówią dr n. med. Krzysztof Wróbel, p.o. Kierownika Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Medicover, który jako pierwszy w Polsce wykonał małoinwazyjną naprawę zastawki mitralnej na bijącym sercu i lek. med. Dariusz Zieliński, kardiochirurg prowadzący w Szpitalu Medicover program chirurgicznego leczenia zatorowo-zakrzepowego nadciśnienia płucnego i zatorowości płucnej wdrożony przez prof. dr hab. med. Andrzeja Biedermana.
Niestety, nie ma objawów, które są charakterystyczne dla tej choroby. Wszystko zależy od ilości materiału zatorowego który przedostał się do tętnic płucnych. Może ona przebiegać od formy bezobjawowej, po nagłe zatrzymanie krążenia. Podejrzewać ją można u pacjentów z dusznością, bólem w klatce, omdleniem, ale są to objawy które znacznie częściej towarzyszą innym chorobom. Dopiero na postawie obrazu klinicznego i czynników ryzyka określa się prawdopodobieństwo wystąpienia zatorowości. Rozpoznanie potwierdza się badaniem tomografii komputerowej.
Ryzyko zatorowości płucnej rośnie wraz z długością życia pacjenta, ale może dotknąć osób w każdej grupie wiekowej. Duże znaczenie mają czynniki ryzyka takie jak: długie unieruchomienie (po operacjach - szczególnie ortopedycznych czy po długich podróżach), choroby nowotworowe, antykoncepcja, zaburzenia krzepnięcia (o których często pacjenci nie wiedzą) i wiele, wiele innych. Również stres jest wymieniony wśród czynników ryzyka wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zatem sytuacja permanentnego stresu, w jakim żyjemy może przyczyniać się do tego typu chorób.
Niedawno przyjęta została do Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Medicover pacjentka z powodu ostrej zatorowości płucnej w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Leczeniem pierwszego wyboru jest metoda polegająca na zastosowaniu leków które mają za zadanie rozpuszczenie skrzeplin w tętnicach płucnych. Jednak z powodu przeciwwskazań występujących u pacjentki nie można było zastosować tej metody. Zespół Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Medicover zdecydował się wykonać operację ratującą jej życie.
Proszę pamiętać, że wszystkie operacje ostrej zatorowości płucnej są operacjami ratującymi życie. Bez operacji ryzyko zgonu jest wysokie. Efekt operacji zależy od skutecznego udrożnienia tętnic płucnych w trakcie zabiegu. w tym przypadku u pacjentki przeprowadzono operację usunięcia materiału zatorowego z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego w hipotermii czyli przy schłodzeniu pacjentki do temperatury 20-25oC. Dodatkowo, z powodu obecności zmian zatorowych o charakterze przewlekłym w dystalnych odcinkach tętnic płucnych wykonano odpowiednie procedury chirurgiczne.
Przebieg po operacjach związanych z zatorowością płucną jest porównywalny do innych operacji kardiochirurgicznych, jeśli nie wystąpiły powikłania. Niestety, komplikacje są trudne do przewidzenia i w dużej mierze zależne od wyjściowego stanu zdrowia pacjenta oraz towarzyszących zaburzeń funkcji narządów (nerek, wątroby). w przypadku operowanej pacjentki z ostrą zatorowością płucną, z uwagi na przewlekłe zmiany zatorowe, efekt operacji jest dobry. Ma ona duże szanse na powrót do pełni zdrowia.
kardiologia.medicover.pl