Skontaktuj się z nami
Aorta jest główną tętnicą dostarczającą krew do całego organizmu. Tętniakiem nazywamy poszerzenie aorty powyżej 5 cm. Aorta w miejscu tętniaka ma osłabioną strukturę ściany. Wraz ze zwiększaniem się wymiaru aorty w niektórych chorobach, w tym chorobach genetycznych wzrasta ryzyko jej rozwarstwienia. Rozwarstwienie aorty polega na pęknięciu błony wewnętrznej tętnicy i wytworzeniu w ścianie aorty fałszywego kanału. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem życia, a operacja w takiej sytuacji musi być wykonana niezwłocznie.
Przez podłużne przecięcie mostka chirurg uzyskuje dostęp do serca, aorty wstępującej i łuku aorty. Operację wykonuje się w krążeniu pozaustrojowym, czyli z zastosowaniem sztucznego płuco-serca (krew poprzez specjalne kaniule płynie do pompy, która ją natlenia, a następnie wraca do chorego). Umożliwia bezpieczne zatrzymanie i otwarcie jam serca. W okresie zatrzymania pracy serca stosuje się tzw. hipotermię ogólną, czyli schłodzenie ciała do temperatury 28-32oC. W części przypadków konieczne jest całkowite zatrzymanie krążenia w hipotermii około 190oC (chodzi o sytuację kiedy na określony czas zatrzymuje się pracę pompy, po uprzednim schłodzeniu ciała do bezpiecznej temperatury).
Znieczulenie ogólne
Rekomendujemy oddanie krwi przez członka rodziny pacjenta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przy ulicy Saskiej w Warszawie. Oddający krew nie musi posiadać tej samej grupy co pacjent. Należy podać dane pacjenta dla którego oddawana jest krew.
Po operacji pacjent zostaje przeniesiony na oddział pooperacyjny (Intensywnej Terapii), gdzie pozostaje średnio 1 lub 2 doby. Następnie zostaje przeniesiony do Oddziału Kardiochirurgii na kilka kolejnych dni w zależności od stanu zdrowia. W tym pacjent jest monitorowany i wprowadzane są także pierwsze elementy rehabilitacji.
Powrót do pełni sił zabiera zazwyczaj kilka, ale czasem nawet kilkanaście tygodni. Zaleca się stosowanie lekkostrawnej, zbilansowanej diety, unikanie używek, ograniczenie stresu. Niezwykle ważna jest umiarkowana, dostosowana do możliwości pacjenta aczkolwiek regularna aktywność fizyczna.
Po zabiegu pacjent może zostać skierowany na rehabilitację kardiologiczną do ośrodków NFZ.
kardiologia.medicover.pl