Skontaktuj się z nami
Jest to inwazyjne badanie diagnostyczne przepływu krwi przez tętnice wieńcowe polegające na wprowadzeniu cewnika do ujścia tętnicy wieńcowej i podaniu przez niego kontrastu z jednoczesnym prześwietleniem serca promieniami rentgena.
Badanie umożliwia dokładną ocenę anatomii i stanu tętnic wieńcowych oraz określenie miejsca i stopnia ich zwężenia przez zmiany miażdżycowe. Uwidocznienie zmian w naczyniach w trakcie koronarografii pozwala na właściwe zaplanowanie dalszego leczenia choroby wieńcowej za pomocą metod inwazyjnych: angioplastyki z lub bez wszczepienia stentów, lub operacji wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (tzw. by-passów).
Badanie trwa zwykle 30-45 minut. Pacjent leży na wznak na stole zabiegowym w pracowni hemodynamicznej. Badanie rozpoczyna się od nakłucia tętnicy (promieniowej, rzadziej udowej). Lekarz wykonujący koronarografię wprowadza przez nakłutą tętnicę miękki cewnik i wstawia jego końcówkę kolejno w ujścia wszystkich tętnic, następnie wstrzykuje kontrast radiologiczny i wykonuje prześwietlenie rtg. Wstrzyknięty środek kontrastujący miesza się z krwią napływającą do badanej tętnicy. Dzięki temu tętnica wieńcowa jest w całości dokładnie widoczna po prześwietleniu jej promieniami rtg. Skórę w miejscu nakłucia znieczula się miejscowo. Manewry cewnikiem wewnątrz naczyń są nieodczuwalne dla chorego.
Zwykle tryb jednodniowy bez konieczności nocowania w szpitalu
Najczęściej w znieczuleniu miejscowym okolicy nakłucia tętnicy, przez którą wprowadza się cewnik.
Konsultacja kwalifikacyjna u jednego z kardiochirurgów Szpitala Medicover. Nie ma konieczności wykonywania przed konsultacją dodatkowych badań, ale warto przynieść ze sobą: spoczynkowe EKG, aktualne echo serca oraz dotychczasową dokumentację medyczną (badania – zwłaszcza próby wysiłkowe, karty wypisowe). W razie wskazań naglących zabieg odbywa się w porozumieniu z lekarzem kierującym chorego lub z załogą pogotowia ratunkowego.
kardiologia.medicover.pl